вівторок, 17 грудня 2019 р.

Сучасні інформаційні технології навчання - високий темп уроку


Вчитель має бути сучасним. Мета вчителя завжди одна – зробити навчання якіснішим, цікавим, доступним для дітей. Широкі можливості для цього дають нові технології.

   Комп’ютерна підтримка уроків фізики має позитивні наслідки, тому що реалізується особистісно-зорієнтований підхід до навчання; формуються уміння учнів самостійно здобувати знання, обирати необхідний матеріал, аналізувати, співставляти, обирати головне; розвиваються навички комп’ютерної грамотності.
         Ця технологія розвиває не тільки учнів, а й учителя, робить його роботу приємною, успішною, результативною, полегшує працю, забезпечує професійне зростання. 

       
 Проект «Інтерактивне навчання» - це проста, зручна і гнучка система підготовки до контролю знань.
Перевагами проекту є:
· якісна підготовка до контролю знань з фізики;
· безкоштовність тестування;
· наочність представлення матеріалу;
· відстеження динаміки своїх досягнень;
· зручність у використанні сайту та наявність індивідуального профілю;
·
курс має список тем або контрольних робіт для підготовки до контролю знань з предмету;





        LearningApps.org є сервісом Web 2.0 для підтримки процесів навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулів. Ці модулі створюю та  використовую безпосередньо як навчальні ресурси, для самостійної роботи, перевірки домашнього завдання та контролю і систематизації знань.
     Я  створила  набір класів у власному акаунті, ввожу  дані про учнів, створюю  для кожного учня профіль.

       Посилання «статистика» дає можливість переглянути в загальному кількість виконаних і опублікованих учнями вправ.
      Роботи з сервісом переконує про доцільність його використання в освітньому процесі. Створення власних вправ вчителем та залучення учнів до цього виду діяльності є доказом творчої співпраці вчителя і дитини для досягнення спільної мети – володіння ґрунтовними знаннями. 





       Робота з підготовки велика, але відгуки учнів позитивні. Використання комп’ютерних технологій у навчальному процесі є вимогою часу, оскільки вони підвищують пізнавальну цікавість, розвивають творчість учня.

     
        Можна запросити друзів до спільного виконання врав.

Джерела використаної інформації

        LearningApps.org [Електронний ресурс] : [веб-сайт]. – Режим доступу: http://learningapps.org/.
        Інтерактивне навчання [Електронний ресурс] : [ веб-сайт].-Режим оступу: http://interactive.ranok.com.ua/

пʼятниця, 6 грудня 2019 р.

Щорічне підвищення кваліфікації

Вдосконалюватися, на мою думку, потрібно все жития. Учитель повинен вчитися всьому постійно, тому що перед ним кожен рік змінюються тимчасові етапи, поглиблюються і навіть змінюються уявлення про навколишній світ.

 Педагоги повинні мати можливість вибрати з-поміж різних варіантів організації професійного розвитку той, який задовольняє саме їх.   Якщо робити по-сучасному, то треба, щоб вчитель не був слухачем більше ніж 30% часу, а побував в ролі практикуючого. На власному досвіді я переконалася в тому, що сьогодні можна вчитися із задоволенням, підвищуючи свій професійний рівень у Сумському ІППО на курсах за вибором "Використання інтерактивних дошок в освітньому процесі ". Творча атмосфера , постійне самовдосконалення, обмін професійними досягненнями з колегами.

четвер, 28 листопада 2019 р.

Лабораторна робота на тему «Виготовлення найпростішого оптичного пристрою»


Цікаво і наглядно про науку – не обов’язково дорого і складно.   Експерименти не потребують спеціальної підготовки і дорогого обладнання. Більшість компонентів точно є у кожного вдома.
 Учні Ведмежівської гімназії полюбляють експерементувати 
 на уроках фізики, залюбки займаються виготовленням фізичних приладів, проводять цікаві експеременти.

      Тема: Виготовлення найпростішого оптичного пристрою.
Мета роботи: розібратись у принципі дії камери-обскури, виготовити камеру-обскуру й одержати за її допомогою зображення світного об'єкта.
Обладнання: картонна коробка, напівпрозорий папір (пергамент, калька), канцелярська кнопка, клей, ножиці, свіча (одна на клас).

Теоретичні відомості
       Ка́мера-обску́ра — це прототип фотографічного апарату, темне приміщення з одним малим отвором (діаметром порядку 0,3-1,0 мм), через який на протилежну стіну проектується перевернуте зменшене зображення предметів ззовні.
        Камера обскура (латинню camera перекладається як кімната, а obscurа — темна) – це світлонепроникна коробка з невеликим отвором у стінці і екраном (матове скло або калька) на протилежній стороні.
Така камера була відома давно, і її використовували митці та художники в своїй роботі.
        Принцип її дії такої камери надзвичайно простий: промені світла, відбиті від об’єкта, проходять крізь малий отвір закритої коробки і падають на протилежну стінку – екран, на котрому формують перевернуте зменшене зображення.

Сконструювати камеру не важко. В дерев’яній або картонній коробці слід випиляти одну стінку, і закріпити замість неї матове скло або напівпрозорий папір (кальку). Навпроти екрану зробити маленький отвір. Тепер якщо поставити недалеко перед отвором лампу (яскравий об’єкт), то на матовому склі побачимо її перевернуте зображення. Із зменшенням розміру отвора буде збільшуватися різкість зображення і, водночас, падати його яскравість.
Перш ніж розпочати виготовлення Камери-обскури, ми приготували необхідні матеріали: картонну коробку,  напівпрозорий папір (кальку ), клей, ножиці, канцелярську кнопку.

Експеримент
1. Візьміть картонну коробку й виріжте в одній із її стінок невелике віконце для екрана (рис. 2).
2. Завершіть виготовлення задньої стінки камери-обскури, заклеївши віконце калькою (рис. 3).
3. На протилежяііг стїящ коробки: за Допомогою канцелярської кнопки зробіть отвір діаметром приблизно 1 мм (рис. 4). Найпростіша камера-обскура готова!
4. У затемненому приміщенні наведіть камеру на запалену свічу й отримайте зображення полум'я на екрані.
5. Роздивіться зображення. Зверніть увагу на те, яким є це зображення: прямим чи перевернутим, збільшеним чи зменшеним, чітким чи розмитим.
6. Опишіть одержане зображення.
Рультати експеременту
За метріалами http://www.edufuture.biz/index.php? 

четвер, 31 жовтня 2019 р.

Один день у Чорнобильській зоні

      Про катастрофу на ЧАЕС створено десятки фільмів, комп’ютерних стрілялок, пісень та книжок, але чи означає це, що українці реагують на Чорнобиль розумно і засвоюють уроки ядерної трагедії?  У будь-якому разі, постчорнобильсь-ку  молодь слід виховувати так, щоб слова "екологія" і "відповідальність" не були для неї чимось суто теоретичним.   Потрібно виховувати дітей у дусі відповідальності за загрозливі технології та розвивати в молоді екологічну свідомість.

Прип'ять: мертве місто

 Колишнє місто атомників, місто – пам'ятник трагедії. 50 тисяч людей вивезли звідси за якихось дві години. Адже Прип'ять, розташована всього за 2 км від АЕС, прийняла на себе головний удар.



Довгий час територія була закрита для сторонніх. Але з десяток років тому завісу привідкрили. У зону відчуження можна поїхати з екскурсією. Тепер це найбільш екзотичне місце для туризму на планеті.

У 10-кілометровій зоні 

У Зоні відчуження існує ще одна зона – 10-кілометрова. Найнебезпечніша. Саме тут спостерігається підвищений радіаційний фон, тоді як на решті частини Зони дозиметр веде себе спокійно. Щоб потрапити туди, необхідно перетнути Контрольно-пропускний пункт «Лелів». Після цього туристів везуть в Чорнобиль-2. Про перлину космічної розвідки знають далеко не всі.

 Дитячий садок у селі Копачі. 

Це зникле село на слуху. Воно сильно постраждало від радіації і його повністю стерли з лиця землі. Будівлі зносили і закопували бульдозерами разом з худобою... Вижив дитячий садок: місце для хоррора, в якому живуть одноногі ляльки з порожніми очницями. Горщики, зошити, залишки дитячих речей – черевички, туфельки, новорічний дощик, іграшки... Обдерті стіни, прогнила підлога, облізлі дитячі ліжечка... Туристам показують два місця біля дитячого садка, де радіаційний фон сягає високих значень. Праворуч біля входу у будівлю садка є дерево, біля якого дозиметр починає пищати, демонструючи 20 мікрозіверт (а норма – до 0,3).


 Чорнобильська АЕС
 Саме серце зони відчуження – той самий саркофаг. Зараз всі поспішають сфотографуватися на оглядовому майданчику, звідти відкривається вид на блискучу «арку» саркофага. Комплекс споруд настільки величезний, що робітники нагадують мурах. Вага цієї конструкції – більше 25 тисяч тонн, а висота арки – понад 100 метрів! В кінці 2016 року Чорнобильську АЕС накрили аркою. Радіаційний фон поблизу станції знизився в два рази. Всередину ЧАЕС теж пускають. 


Канал з водою з охолоджувального ставка АЕС – місцева легенда. А все завдяки тутешнім сомам-гігантам. Риба – радіоактивна, тому її ніхто не чіпає. Кажуть, тут мешкає 5–6 красенів, які сягають 2–3 метри в довжину. Щоб подивитися на гігантів, туристи принаджують розгодованих сомів хлібом – тож не забудьте взяти корм. Але припливає і безліч рибки поменше: влаштовує бійню за хліб. На розпитування про мутантів працівники станції – а саме вони часто виступають супроводжуючими – тільки посміхаються. Кажуть, і гриби, і яблука самих звичайних розмірів.

Сталкери: у пошуках чорнобильських монстрів 

У всьому світі завдяки відомій грі «S.T.A.L.K.E.R» геймери знають про Чорнобиль і Прип'ять. Вона настільки культова, що фанати потягнулися в Україну: побродити по зоні відчуження у реалі. Часом хтось намагається потрапити до Чорнобиля без всяких дозволів. Траплялося, що міліція за це випроваджувала із Зони іноземців, що ночами шукали у Прип'яті монстрів і зомбі.

Ці фото зроблені молодим юнаком, що разом із друзями відвідав Чорнобильську зону. Враження отримав незабутні. Цікаво для молоді побачити реальність, що зупинилась у 1986...

середа, 2 жовтня 2019 р.

На Сумщині відбувся другий учительський бал

2 жовтня у Сумському обласному академічному театрі драми і музичної комедії ім. М.С. Щепкіна відбулося святкування Дня працівників освіти.


Привітати талановитих та креативних вчителів Сумщини на освітянський бал завітав заступник голови облдержадміністрації Іван Боршош.

«Відомі слова Теодора Рузвельта «Роби, що можеш, з тим, що маєш, там, де ти є» уособлюють вас – педагогів і вашу наполегливу працю. Сьогодні освіта області по праву є лідером в Україні з багатьох показників, це говорить про те, що вчителі Сумщини – згуртована команда, велика родина професіоналів та патріотів своєї справи», – зазначив Іван Боршош і вручив педагогам почесні грамоти голови облдержадміністрації та подяки від Міністерства соціальної політики України за сумлінне виконання службових обов’язків.
       Директор обласного Департаменту освіти і науки Вікторія Гробова зазначила, що хороша освіта – це найкраща інвестиція у молодь, процвітання і утвердження України. «Ви робите наш світ кращим, адже саме вчитель спрямовує нас до подальшого розвитку. І я вдячна всім вам за наполегливу працю і високі результати».


       Бал став непересічною подією для осв
ітянської спільноти Сумщини та створив неперевершений настрій. Важливим атрибутом цього дійства стала жива музика, участь у танцювальній феєрії цьогорічного освітянського балу взяли майже 500 педагогів з усієї Сумщини,  
 За матеріалами http://sumy.today/na-sumshchyni-vidbuvsya-drugyy-uchytelskyy-bal






пʼятниця, 20 вересня 2019 р.

Магнітні та електричні явища.

  Дослід "Дія магніту на різні монети"
Обладнання: 
ніт, монети вартістю 1, 2, 5, 10, 25 копійок.
Порядок виконання роботи
1. Доторкнутися магнітом по черзі до монет вартістю 1, 2, 5 копійок (монети сріблястого кольору).

2. Доторкнутися магнітом по черзі до монет вартістю 10, 25 копійок (це монети жовтого кольору).
Спостереження:
1. Монети сріблястого кольору добре притягуються магнітом.
2. Монети жовтого кольору не притягуються магнітом.


Висновок:
Відомо, що магніт здатен притягувати до себе інші тіла, до складу яких входить залізо або метали з магнітними властивостями. Тоді маємо, що до сплаву монет сріблястого кольору (1, 2, 5 копійок) входить метал з магнітними властивостями. А монети жовтого кольору (10, 25 копійок) у своєму сплаві такого металу не мають. 

У ході експеременту  також виявили, що деякі мотети   номіналом 10 коп.   притягуються до магніту . Вони користуються особливим попитом ( так званий англійський чекан) .
Рідкісні монети України. Скільки коштують рідкісні українські монети. Частина 2

четвер, 12 вересня 2019 р.

Метод «Скрайбінг»: яскраве подання навчального матеріалу


Що таке скрайбінг

Скрайбінг (з англійської scribe - робити екскіз, нарис) – це метод розповіді чи пояснення, який супроводжується графічною ілюстрацією головного змісту сказаного. Виходить свого роду ефект паралельного наслідування, тобто ми слухаємо розповідь про щось і одночасно бачимо графічну відповідність почутому.

Навіщо потрібен скрайбінг

Головна мета скрайбінгу – допомогти краще опанувати зміст та запам'ятати сенс нової інформації завдяки залученню візуалізації. Головне завдання цього прийому – донести інформацію у максимально зрозумілому і привабливому для слухача форматі.
Тому для створення яскравої картинки залучаються різноманітні типи зображень – малюнки, піктограми, символи, окремі ключові слова (написи, гасла), схеми, діаграми тощо.
 
Унаочнення теоретичних відомостей щодо внутрішньої будови Землі
Головні переваги скрайбінгу:
  • яскравість;
  • лаконічність;
  • інформативність;
  • креативність представлення інформації.
В ідеалі, дивлячись на скрайб-візуалізацію, слухач повинен відтворити в пам'яті почуту розповідь хоча б у загальних рисах.

Різновиди візуалізації:

Скрайбінг – це не лише короткі мальовані відео. Практично кожен вчитель практикує унаочнення на уроках, підкріплюючи пояснення відповідними схемами чи малюнками на дошці. Тому в залежності від часу відтворення виділяють такі види скрайбінгу:

  1. Скрайбінг-фасілітація – супроподження розповіді схематичними малюнками, графіками, діаграмами тощо у реальному часі. Такий формат практикується вчителями на уроках найчастіше.
  2. Відеоскрайбінг – короткі яскраві відеопояснення з певних питань, які супроводжуються схематичними малюнками, класичним прикладом такої візуалізації є принцип викладання youtube-каналів «Научпок», «Цікава наука» тощо.

Головні етапи створення скрайбінгу:

Перш ніж приступати до створення візуалізацій, окресліть головний зміст, який ви плануєте донести до учнів. Це необхідно аби через надмірну кількість образів не втратився сенс змісту розповіді. Тому рекомендуємо здійснювати підготовку таким чином:

  • Придумати ідею. Вона повинна бути зрозумілою і актуальною.
  • Обрати спосіб візуалізації. В залежності від мети та доступних засобів оберіть, яким чином буде зображено головний зміст (малюнок, аплікація, магніти тощо).
  • Підготувати сценарій. Необхідно заздалегідь продумати план розповіді та дібрати відповідне візуальне відтворення до кожного з етапів.
  • Зробити заготовки. Якщо заплановане яскраве представлення у реальному часі, підготуйте відповідні заготовки для здійснення певного виду скрайбінгу (маркери чи кольорову крейду для мальованого; наліпки, аплікації, магніти, 3D-ручки для інших видів). Якщо запланований відеоскрайбінг, оберіть найбільш зручну для вас програму, в якій можна створити та змонтувати сюжетні складові у єдиний відеоряд.
  • Провести скрайбінг-сесію або змонтувати відеоролик. На фінішному етапі необхідно перевірити, що образи в достатній мірі відтворюють теоретичний зміст, а пояснення вміщується в запланований час.

«На Урок» рекомендує такі інструменти для створення відеоскрайбінгу:


  • Power Point – програма підготовки та перегляду презентацій, що є частиною базового пакету Microsoft Office, а також онлайн. За допомогою цього інструменту можна зробити найпростішу відеоанімацію: анімації на слайді будуть яскраво доповнювати усну розповідь, що допоможе слідувати головному принципу скрайбінгу – «эфекту паралельного наслідування».
  • PowToon – англомовний онлайн-сервіс з набором готових шаблонів і можливістю створення відеопрезентацій. Безкоштовні можливості сервісу дещо обмежені: за готовим шаблоном можна створити відео до 45 секунд, а без шаблону – до 5 хвилин. Готові проекти можна безпосередньо завантажувати на YouTube, але безкоштовною версією можна користуватися лише 3 дні після реєстрації.
  • GoAnimate – англомовний онлайн-сервіс, що дозволяє перетворити презентацію на мультиплікаційний фільм. Кожен елемент має стандартні налаштування (колір, розмір) та індивідуальні (настрій персонажа, декомпозиція фону тощо). Сервер пропонує велику колекцію дій з персонажами, у разі виникнення проблем можна користуватися підказками. Термін дії безкоштовної версії 14 днів з моменту реєстрації.
  • Sparkol VideoScribe – безкоштовна програма, яка дозволяє створювати якісні відеоскрайби. За допомогою цього інтернет-інструменту можна створити власну відеоанімацію всього за кілька хвилин. В процесі монтажу можна додавати власний тест, графічні, готові аудіо-файли чи записані з використанням мікрофону, змінювати фон та шрифти. Також можна вибирати зовнішній вид руки, яка робить малюнки.  До кожного елементу добираються індивідуальні налаштування (час відтворення, розмір, положення на екрані тощо).
  • Animaker – англомовний інструмент для створення 2D та 3D анімацій, інфографіки та відеоінфографіки. Програма має широкий ряд можливостей для роботи з текстовим оформленням. Перевагою цього інтернет-ресурсу є те, що він є сервісом-хмарою, тобто працювати над своїм проектом можна з будь-якого комп'ютера з власного акаунту, а створювати анімації до 2 хвилин можна безкоштовно.
  • За матеріалами https://naurok.com.ua/post/metod-skraybing-yaskrave-podannya-navchalnogo-materialu
Скрайбінг " Фізика у житті сучасної людини" відкриває двері у дивовижний світ фізики!)) Фізика- це наука яка живе в тобі, в навколишньому світі та спонукає нас до її вивчення!))
Скрайбінг " Фізика у житті сучасної людини" Редкача Ростислава, учня КЗО " Гімназія №3" ДМР

вівторок, 6 серпня 2019 р.

Методичні рекомендації з викладання предметів на 2019/2020



Міністерство освіти і науки надало методичні рекомендації з викладання предметів на 2019/2020 навчальний рік.

Рекомендації є в листі № 1/11-5966 від 1 липня.
Міністерство звертає особливу увагу вчителів на те, що у змісті навчальних програм послідовно впроваджено компетентнісний підхід.
Рекомендації МОН розробило спільно із Національною академією педагогічних наук та Інститутом модернізації змісту освіти. Вчителі можуть використовувати їх у практичній роботі.
Підходи викладання, описані у методичних рекомендаціях, відповідають Концепції “Нова українська школа” та показують, як впроваджувати наскрізні змістовні лінії “Екологічна безпека та сталий розвиток”, “Громадянська відповідальність”, “Здоров’я і безпека”, “Підприємливість та фінансова грамотність”.
Спільними для всіх компетентностей є такі вміння:

  • читання з розумінням;
  • уміння висловлювати власну думку усно і письмово;
  • критичне та системне мислення;
  • здатність логічно обґрунтовувати позицію;
  • творчість, ініціативність;
  • вміння конструктивно керувати емоціями;
  • оцінювати ризики, приймати рішення;
  • розв’язувати проблеми;
  • здатність співпрацювати з іншими людьми.
Методичні рекомендації з окремих предметів можна завантажити за цими посиланнями:
Інформатика;
Математика;
Фізика і астрономія;

пʼятниця, 15 березня 2019 р.

ВІДОМИЙ МОВОЗНАВЕЦЬ ОЛЕКСАНДР АВРАМЕНКО ПРОВІВ МАЙСТЕР-КЛАС ДЛЯ ПЕДАГОГІВ ТА УЧНІВ РОМЕНЩИНИ

Заклик Олександра АВРАМЕНКА дбати про чистоту своєї мови, який ми щодня чуємо з екрана телевізора, став напутнім меседжем для учасників заходу

Педагоги та школярі Роменщини зустрілися з Олександром Авраменком, доцентом Київського університету імені Бориса Грінченка, завідувачем кафедри гуманітарних дисциплін у Технічному ліцеї НТУУ «КПІ».

Відомий український мовознавець, популяризатор української мови, телеведучий експрес-уроків з української мови у програмі «Сніданок з 1+1», автор численних наукових публікацій, підручників та посібників, один із розробників програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури, упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації провів майстер-клас з культури мовлення для всіх, хто цікавиться рідною мовою.

Живе спілкування з аудиторією, практичні поради, життєві історії, вплетені у канву виступу, сприяли позитивній атмосфері заходу.

Корисний досвід щодо підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури отримали одинадцятикласники. Мовний експерт дав конструктивні поради, як подолати функціональну неграмотність, вичерпні відповіді на всі запитання, які ставила аудиторія.

середа, 13 березня 2019 р.

ПІДСУМКИ III ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ІНТЕРНЕТ-ОЛІМПІАДИ «НА УРОК»


           Учні Ведмежівської гімназії взяли    активну     участь у ІІІ Всеукраїнській інтернет-олімпіаді "На Урок"  та перевірили свої знання  з фізики, математики та інформатики. Учні  Демченко Р. та Дешко Р. отримали дипломи ІІ ступеня, Плужник Н., Лукаш А., Піліпей А. - ІІІ ступеня  з фізики. Чотири учні отримали сертифікати учасників із математики, фізики та інформатики.



середа, 6 березня 2019 р.

Цікава фізика

1. У фізичному кабінеті Ведмежівської гімназії  є сонячна батарея (1982 року випуску). Діти з  цікавістю випробували роботу "раритету"

2. Вивчення явища інтерференції та дифракції учнями 11 класу Рогинської ЗОШ.

3. Трішки гумору: схема електричного кола від учня 8 класу. Цікаво, але більшість дорослих, яким  показували фото,  не розуміють, що не так. Говорять - "Лампочка гарна"